Ochrana TUV před Legionellou

Efektivní řešení pro hotely, penziony, výtopny

Bakterie “Legionella pneumophila” může způsobit legionářskou nemoc, což je těžká, život ohrožující forma zápalu plic. A nakazit se můžete snadno – například při sprchování.

Legionelle se skvěle daří v teplé užitkové vodě

Bakterii se dobře daří ve vodě o teplotě 20 – 45 °C. Systémy ohřevu TUV včetně rozvodů jsou vhodným prostředím pro život a rozmnožování legionelly. V dobrých podmínkách se každé 4 hodiny počet bakterií zdvojnásobí a za pár hodin jich v systému mohou být i statisíce.

Legionella pod mikroskopem

Mikroskopický snímek legionelly

Jak se před legionellou chránit?

Základem je bakterii nepodcenit. Řešit legionellu jen pomocí dávkování chemie do vody je velký omyl. Je nezbytné řešit tyto tři úrovně:

  1. Systém rozvodů a cirkulace vody. Musíme obsáhnout skutečně všechna místa a také zajistit dostatečnou a správnou cirkulaci.
  2. Volba místa a způsobu dezinfekce vody. Dezinfekci je nutné aplikovat na  správném místě.
  3. Správné měření a vyhodnocování výsledků. Nejen stanovit správná měřicí místa, ale také pravidelně výsledky sledovat, vyhodnocovat a dávkování upravovat.

Řešením je Chlordioxid

Chlordioxid je velmi účinný desinfektant, který se ve vodě velmi dobře rozpouští a mikrobiologii, včetně legionelly, likviduje účinněji než chlór. Vzhledem k jeho reaktivnosti a nestálosti se připravuje vždy na místě ve vyvíječích chlordioxidu.

Jako partneři firmy Grundfos používáme výhradně vyvíječe chlordioxidu série OxiPerm Pro, které jsou velmi spolehlivé a také provozně úsporné. Jejich součástí je i data logger, takže máte přesný přehled o provozních záznamech.

Pozor! Pouhé vstřikování obyčejné desinfekce do potrubí nestačí! V praxi se bohužel často setkáváme s tím, že se legionella řeší pouhým vstřikováním desinfekce jako např. chlornan sodný do potrubí. Nejen, že se jedná o nespolehlivý a nepříliš účinný systém, ale v závislosti na spotřebě vody a průtocích také mnohdy velmi neekonomický.

Spolehlivé, účinné a správné řešení problematiky legionelly není snadné. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a řešíme ho přesně na míru, protože do hry vstupuje velké množství proměnných.

Legionellu řeště okamžitě!

I když máte „jen“ podezření na legionellu, ozvěte se nám.

Mgr. Miroslav Maňásek

Ředitel a jednatel

tel: (+420) 608 323 115

e-mail: miroslav.manasek@aquarex.cz

Napište mi

Tady se poctivě staráme o vodu

Potřebujete také vyladit vodu? Nebo se jen poradit?
Ozvěte se, něco vymyslíme

Vaše kontaktní údaje chráníme a neposkytneme je třetí straně.