Ochrana TUV před Legionellou

Bakterie “Legionella pneumophila” může způsobit legionářskou nemoc, což je těžká, život ohrožující forma zápalu plic. A nakazit se můžete snadno – například při sprchování.

Legionelle se skvěle daří v teplé užitkové vodě

Mikroskopický snímek Legionella pneumophilaBakterii se dobře daří ve vodě o teplotě 20 – 45 °C. Systémy ohřevu TUV včetně rozvodů jsou vhodným prostředím pro život a rozmnožování legionelly. V dobrých podmínkách se každé 4 hodiny počet bakterií zdvojnásobí a za pár hodin jich v systému mohou být i statisíce.

Mikroskopický snímek Legionella pneumophila

Jak se před legionellou chránit?

Základem je bakterii nepodcenit. Řešit legionellu jen pomocí dávkování chemie do vody je velký omyl. Je nezbytné řešit tyto tři úrovně:

  1. Systém rozvodů a cirkulace vody. Musíme obsáhnout skutečně všechna místa a také zajistit dostatečnou a správnou cirkulaci.
  2. Volba místa a způsobu dezinfekce vody. Dezinfekci je nutné aplikovat na  správném místě.
  3. Správné měření a vyhodnocování výsledků. Nejen stanovit správná měřicí místa, ale také pravidelně výsledky sledovat, vyhodnocovat a dávkování upravovat.

 

Řešením je Chlordioxid

Chlordioxid je velmi účinný desinfektant, který se ve vodě velmi dobře rozpouští a mikrobiologii, včetně legionelly, likviduje účinněji než chlór. Vzhledem k jeho reaktivnosti a nestálosti se připravuje vždy na místě ve vyvíječích chlordioxidu.

Jako partneři firmy Grundfos používáme výhradně vyvíječe chlordioxidu série OxiPerm Pro, které jsou velmi spolehlivé a také provozně úsporné. Jejich součástí je i data logger, takže máte přesný přehled o provozních záznamech.

Pozor! Pouhé vstřikování obyčejné desinfekce do potrubí nestačí!

V praxi se bohužel často setkáváme s tím, že se legionella řeší pouhým vstřikováním desinfekce (jako např. chlornan sodný) do potrubí. Jedná se ale o velice nespolehlivý a nepříliš účinný systém. Zároveň také mnohdy velmi neekonomická – v závislosti na spotřebě vody a průtocích.

Spolehlivé, účinné a správné řešení problematiky legionelly není snadné. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a řešíme ho přesně na míru, protože do hry vstupuje velké množství proměnných.

Legionellu řeště okamžitě!

I když máte „jen“ podezření na legionellu, ozvěte se nám.

Napište nám. Voda může pracovat i ve váš prospěch

Vaše kontaktní údaje chráníme a neposkytneme je třetí straně. Odesláním formuláře vyjadřuji svůj souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby společnosti Aquarex WATERPROFIT.