Česká zbrojovka

Reverzní osmóza ve výrobě emulzí: nižší náklady i zdravější zaměstnanci

Vlastní demineralizovaná voda zlepšila kvalitu používaných emulzí a pozitivně ovlivnila výrobu i zdraví zaměstnanců.

Bezplatná konzultace

Emulze neměly potřebnou kvalitu

Nutnou součástí výroby v České zbrojovce jsou chladicí a mazací emulze, které se používají při obrábění kovů a jejich tvarování. Firma si je sama ředí vodou na potřebnou koncentraci. Problémem však byla jejich kvalita, emulze se musely často měnit, protože zahnívaly a obsahovaly velké množství bakterií. Také docházelo k tvorbě usazenin, což vedlo k nepřesnému obrábění a vyšší poruchovosti strojů.

Nová úpravna vody

Vlastní demineralizovaná voda přinesla změnu

Navrhli jsme a dodali celou technologii na výrobu demineralizované vody, včetně její distribuce k jednotlivým odběrným místům. Demineralizovaná voda na ředění emulzí v jednotlivých provozech se vyrábí pomocí reverzní osmózy s unikátním řízením na platformě Siemens. Jednotlivé reverzní osmózy vyrábějí 250 až 1000 litrů vody za hodinu, která je upravena přesně dle požadavků pro přípravu jednotlivých emulzí.

Úspory i zdravější zaměstnanci

Kvalita emulzí, nyní ředěných ultračistou vodou, se zásadně zlepšila, proto není nutné je tak často měnit. Další úspory jsou spojené s delší životností používaných nástrojů i nižší korozí obrobků. Nová technologie také významně pomohla pracovníkům výroby – prostor, kde dochází k obrábění, je méně znečištěný a díky redukci bakterií v emulzích jsou zaměstnanci zdravější. Systém se natolik osvědčil, že se chystá jeho rozšíření i do dalších provozů.

„Nová technologie, kterou používáme při ředění emulzí, nám pomohla hned v několika směrech. Jsme samostatní, demineralizovanou vodu si vyrábíme přesně v objemu, který potřebujeme. Lepší kvalita emulzí se odráží ve snížených nákladech, emulze nemusíme tak často měnit a nástroje nepodléhají předčasné korozi. Nejdůležitější je ale pozitivní vliv na zdraví našich zaměstnanců. Tím, že se podařilo zredukovat bakterie v emulzích, pracují naši lidé v čistějším provozu a jsou méně nemocní.”
  • Ing. Pavel Valášek
  • Vedoucí útvaru

O 200 000 zmetků méně díky vlastní ultračisté vodě

Po implementaci vlastní výroby ultra čisté vody je nyní firma zcela nezávislá na externích dodavatelích a ušetří miliony korun ročně. Vysoká kvalita použité vody navíc snížila zmetkovost o 200 000 kusů ročně. Celá studie

Výměna chladicího systému během 10 dnů

Po pouhých 8 letech provozu dospěl chladicí systém v kalírně oceli do havarijního stavu. Kvůli nevhodně navržené technologii úpravy vody. Připravili jsme úplně nový projekt a během pouhých 10 dnů technologické odstávky vše nainstalovali. Celá studie

Úprava vstupní vody umožnila spustit výrobu

Příliš znečištěná odpadní voda bránila spuštění výroby v novém provozu. Překvapivým řešením bylo vyčistit vodu už na začátku výrobního procesu - z obyčejné udělat ultra čistou, která na sebe méně váže chemikálie. Jako bonus firma ušetří přes půl milionu korun ročně na nákupu vody. Celá studie

Napište nám. Uvidíte, že náš budoucí projekt poroste jako z vody!

Vaše kontaktní údaje chráníme a neposkytneme je třetí straně. Odesláním formuláře vyjadřuji svůj souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby společnosti Aquarex WATERPROFIT.