Innovative sensor technology

  • Nadnárodní výrobce sensorů
  • Ultra čistá výroba
  • Spolupracujeme od 2016

O 200 000 zmetků méně díky vlastní ultračisté vodě

Po implementaci vlastní výroby ultra čisté vody je nyní firma zcela nezávislá na externích dodavatelích a ušetří miliony korun ročně. Vysoká kvalita použité vody navíc snížila zmetkovost o 200 000 kusů ročně. A naprojektovaná rekuperace odpadní vody bude nejen zásadním ekonomickým přínosem, ale také významně přispěje k redukci uhlíkové stopy.

Bezplatná konzultace

37 milionů

Tolik litrů vody se ročně použije ve výrobě.

0 litrů

To je objem ultra čisté vody od dodavatelů.

200 tisíc kusů

O tolik se snížil počet zmetků za jeden rok.

70 %

Takovou část odpadní vody bude možné znovu použít.

Náš úkol: zajistit vlastní zdroj ultračisté vody

Firma Innovative sensor technology vyrábí sofistikovanou měřicí techniku, v níž používá senzorové destičky z křemíku a zirkonu. Ty se řežou s přesností na pouhých 20 nanometrů, což je asi tisícina lidského vlasu. Voda, která chladí stroje a oplachuje řezný kotouč, musí odstranit jakoukoli nečistotu. Její kvalita je pro výsledek zcela zásadní, proto je nutné běžnou řadovou vodu upravit na ultračistou.

Reverzní osmóza přináší ultračistou vodu, nový systém rekuperace pak zásadní úspory

Řadovou vodu nyní zbavíme 99 % síranů, chloridů a mechanických nečistot. Poté reverzní osmózou vyrobíme ultračistou vodu o kvalitě 2 – 4 microsiemens, která dokonale splňuje nároky na použití ve výrobě.

V naplánovaném systému rekuperace oplachové vody z řezacích strojů projde jímaná voda ultrafiltrací, odstraní se mechanické nečistoty i nano částečky. Díky tomu se může 70 % jejího původního objemu znovu použít. To je nejen ekonomické, ale také ekologické.

Nezávislost na dodavatelích a krátká návratnost investice

Firma Innovative sensor technology je nyní naprosto nezávislá na dodavatelích ultračisté vody a disponuje dostatečnou kapacitou i pro případné rozšíření výroby. Řešení má i zásadní ekonomické přínosy, vlastní produkce demineralizované vody šetří až 80 % nákladů oproti jejímu nákupu u dodavatele.

„Po implementaci vlastní výroby ultra čisté vody jsme zcela nezávislí na externích dodavatelích demineralizované vody a ušetříme tak miliony korun ročně. Vysoká kvalita demineralizované vody, kterou vyrábí zařízení, které dodal Aquarex, navíc snížila zmetkovost o 200 000 kusů ročně.”
  • RNDr. Miroslav Poláček
  • Hlavní technolog

Technické okénko

Vstupním krokem je předúprava řadové vody, při níž se odstraní 99 % síranů, chloridů, mechanických nečistot a dalších látek. Bez předúpravy by docházelo k inkrustaci, zanášely by se membrány a klesala účinnost i životnost systému.

Použité membrány běžně vydrží 3 – 5 let, bez předúpravy by byla jejich využitelnost násobně kratší. Poté se pomocí reverzní osmózy (6×2,5×1,3 metru) vyrábí ultra čistá voda o kvalitě 5 mikro Siemens/cm2, t.j. 0,5 – 1 MΩ / cm2.

Připravené rozšíření o rekuperaci

Naprojektovali jsme systém rekuperace oplachové vody z řezacích strojů. Výroba vyžaduje 8 – 10 m3 vody za hodinu, tento objem se doposud vypouští.

Po realizaci se 70 % vody bude vracet k opětovnému použití, což přinese úsporu a zároveň významně přispěje k redukci uhlíkové stopy ve výrobě. Přínosem pro životní prostředí bude i způsob, jakým se řídí teplota permeátu, tedy ultra čisté vody. Zahřívat se totiž bude odpadním teplem z výrobního procesu.

Celou technologii bylo nutné umístit do omezeného, již existujícího prostoru. Systém je proto projektován na míru, aby byl použitelný ve starším areálu a vyžadoval minimum stavebních úprav.

Reverzní osmóza ve výrobě emulzí: nižší náklady i zdravější zaměstnanci

Vlastní demineralizovaná voda zlepšila kvalitu používaných emulzí a pozitivně ovlivnila výrobu i zdraví zaměstnanců. Celá studie

Výměna chladicího systému během 10 dnů

Po pouhých 8 letech provozu dospěl chladicí systém v kalírně oceli do havarijního stavu. Kvůli nevhodně navržené technologii úpravy vody. Připravili jsme úplně nový projekt a během pouhých 10 dnů technologické odstávky vše nainstalovali. Celá studie

Úprava vstupní vody umožnila spustit výrobu

Příliš znečištěná odpadní voda bránila spuštění výroby v novém provozu. Překvapivým řešením bylo vyčistit vodu už na začátku výrobního procesu - z obyčejné udělat ultra čistou, která na sebe méně váže chemikálie. Jako bonus firma ušetří přes půl milionu korun ročně na nákupu vody. Celá studie

Napište nám. Uvidíte, že náš budoucí projekt poroste jako z vody!

Vaše kontaktní údaje chráníme a neposkytneme je třetí straně. Odesláním formuláře vyjadřuji svůj souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby společnosti Aquarex WATERPROFIT.